Historia Arcopedico

Nieliczni wiedzą, że marka Arcopedico® powstała przez przypadek w 1966 roku. To wówczas wielki twórca i odkrywca - prof. Elio Parodi, badacz urodzony w 1914 roku we Włoszech, prowadzący studia w zakresie biomedycyny i inżynierii chemicznej, wrócił do Portugalii ze swoją młodą portugalską żoną, Marią de Lourdes Rodrigues Marrocos, z prestiżowego Światowego Kongresu poświęconego ortopedii w szwedzkim Orebro. Przywiózł ze sobą silne, przekonanie, że łuk stopy stanowi centralny punkt podparcia kręgosłupa i dlatego sam zasługuje na właściwe podparcie.

Natychmiast po powrocie do Porto, prof. Parodi zainicjował rozwój wyczerpujących badań w tym zakresie, doprowadzając do opracowania i opatentowania ortopedycznej podeszwy z właściwym wsparciem łuku stopy, zawartym w dwóch podłużnie wykrojonych filarach. Stąd też pochodzenie nazwy ARCOPEDICO®. Jednakże profesor, nie posiadając żadnych umiejętności ani doświadczenia w branży produkcji obuwia, stanął w obliczu problemu, na który intelekt naukowca nie był przygotowany. Jaki rodzaj cholewki idealnie współgrałby z nową koncepcją wsparcia łuku stopy?

Płodny umysł prof. Parodiego szybko odrzucił możliwość połączenia tego nowego wynalazku ze zwyczajną, skórzaną cholewą, ponieważ w latach 60 - tych XX wieku używano skór bardzo twardych, które boleśnie obcierały stopy. Po eksperymentach z różnymi typami materiałów, wiedza w zakresie Chemii pomogła naukowcowi na opracowanie rodzaju przędzy nylonowej, której innowacyjność polegała nie tylko na umożliwieniu bezpośredniego wszycia w podeszwę, ale również na zapewnieniu użytkownikom niezwykłego komfortu ze względu na całkowity brak punktów tarcia.

Prof. Parodi w towarzystwie swojej żony i najstarszego syna Carlo, 20-letniego młodzieńca, z wrodzonym duchem walki, udał się do najbardziej doświadczonych i znanych sprzedawców obuwia w kraju. Co za rozczarowanie! Nikt nie chciał poznać technicznych i innowacynych przymiotów tego okropnego buta! Wyrok wydany przez jednego z tych sprzedawców zapisał się na kartach historii firmy: "Nikt nie chciałby nosić tych butów!". To wtedy nieposkromiony duch młodej damy z Lisbony, żony włoskiego naukowca, wziął górę. Żona profesora zebrała zespół, aby wystąpić bezpośrednio przed publicznością i opowiedzieć o korzyściach, jakie płyną z użytkowania butów, które stały się legendą.

Faktem jest, ze ARCOPEDICO® - obuwie zrodzone w umyśle geniusza z zamysłem zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla łuku stopy, zawdzięcza swój sukces przede wszystkim jednej idei: 

SOS dla stóp
Podolog Nowy Targ, Zakopane