PASYWNY TRENING UKŁADU KRĄŻENIA - Nowość!!!

Radość życia, witalność i dobre samopoczucie dzięki lepszemu ukrwieniu. Najmniejsze naczynia krwionośne otwierają sie, powstają nowe połączenia kapilarne.

PASYWNY TRENING UKŁADU KRĄŻENIA

Pasywny trening układu krążenia metodą Schiele poprawia ukrwienie przede wszystkim w naczyniach kapilarnych (włosowatych) odpowiedzialnych za mikrocyrkulację. Stałe drażnienie termiczne wywoływane na podeszwach stóp lub dłoni przekazywane jest do centralnego systemu nerwowego, który zawiadując naczyniami krwionośnymi każe im się pod wpływem tego drażnienia rozszerzać, szczególnie kapilarom (włośniczkom).

Powoduje to zmianę oporu przepływu krwi, co z kolei otwiera i poszerza zwężone lub zamknięte włośniczki. Te pozytywne zmiany w procesie przemiany materii (metabolizmie) prowadzą do powstawania dodatkowych naczyń krwionośnych (kolateralnych) wspomagających system włośniczek w ich pracy zaopatrywania komórek w żywność i usuwania z nich odpadów metabolicznych oraz poprawiających wrażliwość systemu nerwowego.

Co jeszcze dzieje się w organizmie pod wpływem regularnego stososwania urządzenia?

Ciepło od stóp lub dłoni rozszerza się po całym organizmie dochodząc nawet do najdalej położonych jego zakątków. Ten stan nazywany jest w medycynie reakcją równoczesną (na obu końcach ciała). Cała powierzchnia skóry zostaje w ten sposób równomiernie ukrwiona i rozgrzana.

Zatem jeżeli powłoki ciała pobierają więcej krwi dzięki rozszerzeniu naczyń, te położone głębiej zbiorniki krwi muszą ulec opróżnieniu. Zasada Dastre-Moratsch dochodzi do głosu. Twierdzi ona mianowicie, że rozszerzenie naczyń stóp, powoduje rozszerzenie naczyń w innych organach ciała i ma odwrotne działanie w mózgu. Efektem tej reakcji jest przesunięcie całej objętości krwi, co odciąża organy przeciążone zastoinami krwi.

Zastosowanie.

Zabiegi należy przerowadzać 5 – 7 razy w tygodniu w formie częściowej kąpieli stóp lub przedramion. Czas trwania takiej kąpieli wynosi ok. 20 minut, choć należy go wyznaczać indywidualnie zależnie od rodzaju choroby, jej chroniczności oraz ogólnego stanu pacjenta. W tym czasie temperatura kąpieli podnosi się bez przerwy o ok.100C wywierając na skórze podeszew stóp lub przedramionach stałe drażnienie termiczne. W ten sposób aktywowane zostają również punkty reflektoryczne.

Kąpiele Schiele’a podwyższając temperaturę wody od podeszew stóp powodują, że najmniejsze naczynia krwionośne natychmiast się rozszerzają, a wstępujące impulsy cieplne osiągają najpierw kończyny dolne, a następnie całe ciało. W ten sposób ogrzane i ukrwione zostają wszystkie peryferyjne części ciała, a naczynia krwionośne animowane są do mnożenia się i tworzenia nowych połączeń podobnie, jak to ma miejsce podczas ćwiczeń fizycznych.

Spektrum działania kąpieli metodą Schiele:

odmłodzenie organizmu, nabranie siły,

ciepłe dłonie, ciepłe stopy,

dobre gojenie ran,

zdrowe funkcjonowanie błon śluzowych,

zmniejszenie zakwaszenia organizmu,

pobudzenie funkcji trawiennych,

zdrowa i dobrze ukrwiona skóra,

ogrzanie mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien,

optymalne zaopatrzenie komórek,

pobudzenie funkcji organów i tkanek,

otwarcie długo zamkniętych włośniczek,

poprawa ogólnego samopoczucia,

wskazana przy ostrych i chronicznych stanach zapalnych przywraca czucie przy neuropatiach.


Podolog Nowy Targ, Zakopane