Badanie mykologiczne jest nieinwazyjnym badaniem polegającym na pobraniu zainfekowanego materiału do badania laboratoryjnego.
Przeprowadza się go wówczas, gdy podejrzewa się infekcję grzybiczą płytki paznokciowej lub skóry stóp, jednak w gabinecie podologicznym częściej wykonywane jest badanie materiału pobieranego z zainfekowanego paznokcia.

Pobranie materiału do badania polega na złuszczeniu fragmentu płytki odpowiednio dobranymi frezami i umieszczeniu opiłków w specjalnym pojemniku lub torebce foliowej, które zostają szczelnie zamknięte i opisane, a następnie przekazane do laboratorium.

Sam zabieg pobrania materiału trwa krótko, jednak po tej czynności podolog oczyszcza dokładnie płytkę paznokciową, aby zanim otrzyma wynik badania mógł wdrożyć wstępną terapię leczniczą, która zatrzyma rozwój choroby.

Wyniki badania otrzymuje się po upływie 4-6 tygodni. Na wyniku znajduje się nazwa patogennego grzyba oraz mykogram, czyli spis antybiotyków, na które jest oporny lub wrażliwy, wybadany grzyb. Po otrzymaniu wyniku badania Podolog kieruje Pacjenta na konsultacje do dermatologa i zwykle dzieje się tak przy rozległych infekcjach grzybiczych. Jeśli infekcja dotyczy jednego paznokcia i objawy są w niewielkiej ilości zwykle podolog postępuje zgodnie z wiedzą uzyskaną podczas nauki na temat postępowania z grzybicami paznokcia i zleca do stosowania odpowiednie środki lecznicze dostępne w aptekach bez recepty.

Jak przygotować się do pobrania materiału?

1. Bezpośrednio nie myj stóp żadnymi środkami grzybobójczymi ani mydłem antybakteryjnym.
2. Jeśli stosujesz jakiekolwiek preparaty przeciwgrzybicze (miejscowe lub doustne) odstaw je na ok 3 – 4 tygodnie i dopiero wówczas przyjdź na pobranie
3. Nie obcinaj paznokci przez wizytą w gabinecie.
4. Nie czyść przestrzeni pomiędzy paznokciem, a łożyskiem czy wałami paznokciowymi.
5. Nie wykonuj zabiegu pedicure przed wizytą
6. Nie “wymaczaj” stóp w wodzie z mydłem czy innym środkiem w celu rozmiękczenia skóry i paznokci stóp to nie ułatwi pracy specjaliście
7. Nie nakładaj na paznokcie kolorowych lakierów, czy odżywek
8. Jeśli masz na paznokciach lakier lub lakier hybrydowy nie usuwaj go używając acetonu ani żadnym zmywaczem do paznokci – podolog sobie z tym poradzi

Dzięki stosowaniu się do tych zaleceń istnieje prawdopodobieństwo, że wynika badania wyjdzie prawidłowy, jeśli jednak po upływie określonego czasu wynik będzie ujemny zaleca się wykonanie ponownego badania. Maksymalnie wykonuje się do trzech badań.

Potrzebujesz pomocy podologa?